Výkladový slovník
ZLATNÍCKYCH POJMOV
Anka
Náradie. Kovová kocka, alebo platňa, ktorá má v sebe vyfrézované polguľaté otvory-jamky rôznych priemerov. Používa sa na tepanie, výrobu polguličiek. Poznáme aj profilovú anku, v ktorej sa vyrábajú polrúrky, alebo rúrky. Párové náradie sú “puncne”.
brúsne papiere (šmirgle)
Používame hlavne vodné, určené na kov. Čím väčšie číslo, tým jemnejšie zrno.
fluóron
Chémia. Žltozelená tekutina, ktorá sa zarába zo svetlooranžového prášku. Používa sa pri spájkovaní ako tavidlo a pojidlo.
kliešte
Ručné náradie. Rozoznávame viacero druhov klieští. Používame hlavne ploché, guĺaté, ploché špicaté, šínové a štikačky. Používame ich na ohýbanie-tvarovanie plechu a drôtu.
kladivá
Ručné náradie. Zlatník využíva kovové, gumené alebo silikónové.
kovadlina
Náradie. Kovová platňa, na ktorej vyklepávame plechy, vyrovnávame drôty, alebo ju používame ako podklad pri vyrážaní vzorov na kov. Mala by byť dokonalo hladká a rovná.
kružidlo
Ručné náradie. Používame ako bežné kružidlo, akurát kreslíme na kov a namiesto tuhy má kovové kružidlo ihlu. Takže má dve ihly.
lupienkové pílky (lupienkový list)
Tenký 13cm dlhý drôtik, ktorý má z jednej strany zuby. Vkladáme ho do rámu na lupienkové pílky, aby sme mohli píliť kov. Poznáme rôzne veľkosti. Od 2/0 , ktorý je najhrubší, až po 6/0, ktorý je najjemnejší.
letovacia pištoľ
Náradie, ktorým spájkujeme kovové predmety. Poznáme pištole na propán-bután, na zemný plyn, fúkacie a malé ručné pištole. Niekedy sa nazývajú aj horáky. Aj keď horák je len vrchná časť pištole, cez ktorú vychádza plameň a od druhu horáku závisí veľkosť a ostrosť plameňa.
leštička – guličková
Stroj, ktorý používame na leštenie šperkov. Poznáme guličkovú leštičku, ktorá je vhodná hlavne na medené, mosadzné a strieborné šperky. Princíp je taký, že v plastovej nádobe sa vo veľkých množstvách nerezových teliesok ponorených vo vode omieľajú a premiešavajú šperky.
leštička – kotúčová
Na zlaté a platinové šperky sa používa skôr stolová – kotúčová leštička, ktorá leští pomocou látkových a iných kotúčov. Typ leštičky volíme aj podľa tvaru šperku.
merače
Ručné náradie. Rozoznávame meracie krúžky na prsty a meracie kónusy/tŕne na prstene a náramky. Môžu byť plastové, alebo kovové.
pinzeta
Ručné náradie, ktorým premiestňujeme horúci aj studený kov . Rozoznávame plastové a kovové (železné, nerezové, titánové), klasické a krížové pinzety. Plastovou pinzetou nechytáme horúci kov a železné nevkladáme do kyseliny ani kyselinových náhrad.
pilníky
Ručné náradie, ktoré používame na obrusovanie hrán napr. po vypílení tvaru z kovu. Pilníky poznáme veľké a drobné ihlové pilníky. Majú rôzne profily: guľatý, polguľatý, plochý, trojuholníkový, štvorcový, a nožíkový. Podľa tvaru opracovaného kovového šperku volíme rôzne profily.
pieskovačka
Stroj, v ktorom ručne pieskujeme kovové predmety, šperky. Podľa hrubozrnosti piesku rozlišujeme viac druhov štruktúr.
pákové nožnice
Väčšie kovové náradie, ktorým sa reže, krája plech. Poznáme menšie, ktoré majú 30 cm dlhé nože, ale aj dlhšie na väčšie plechy.
prievlak
Náradie, ktoré nám slúži na preťahovanie alebo ztenšovanie drôtov, vyrábanie rúrok, prípadne vytváranie rôznych profilov na drôty. Prievlaky sú buď ako jedna kovová platňa, na ktorej sú rôzne veľkosti otvorov, alebo je každý otvor na samostatnej kruhovej platničke. Prievlaky sa vkladajú do vyťahovacej lavice, alebo do zveráku, kde sa z nich drôty ťahajú vyťahovacími kliešťami.
puncne
Ručné kovové, alebo drevené náradie, ktoré sa používa s “ankou”. Vytĺkajú sa s nimi polguličky, alebo v profilových ankách sa používajú na výrobu polrúrok, alebo rúrok.
rám na lupienkové pílky
Ručné náradie. Kovový rám s drevenou, alebo plastovou rúčkou, do ktorého sa upínajú lupienkové listy. Podľa hĺbky rámu rozoznávame veľkosti: 6mm, 8mm, 10mm, 15mm.
spájka
Materiál. Strieborná spájka: Je to zmes striebra a iných kovov, ktorá nám po zahriatí spája dva kovové predmety dokopy. Podľa teploty tavenia rozoznávame 3 druhy spájky: mäkkú, stredne tvrdú a tvrdú. Tak isto poznáme zlatú spájku na zlaté šperky. Delí sa podľa tvrdosti, ale aj podľa rýdzosti spájaného kovu. Medené a mosadzné šperky sa spájkujú striebornou spájkou.
skoba (kopýtko)
Časť zlatníckeho stola z dreva, ktorá sa pripína na čelnú stranu do stredu výrezu a píli sa na nej. Miesto na kopýtko môže byť vstavané v stole, alebo sa kopýtko priamo pripevní svorkami o stôl.
šamotová doštička na spájkovanie
Je doska, ktorá slúži aj do krbov. So zlatníckymi keramickými doštičkami sa používajú ako podklad a obklad pri spájkovaní a tavení kovu.
šublera
Ručné posuvné meradlo, ktoré slúži na meranie dĺžky, hĺbky a šírky. Poznáme ručnú a digitálnu na baterky.
viazací drôt
Železný drôt, ktorý používame na sťahovanie častí šperkov pri spájkovaní.
valcovačka
Stroj, pomocou ktorého stenčujeme plechy. Poznáme väčšie aj menšie, niektoré majú aj motor, na jednoduchšiu manipuláciu pri točení (elektrické), ostatné sú ručné. Valcovačka môže mať okrem hladkých valcov, aj profilové valce na výrobu oválnych, trojhranných či štvorcových drôtov.
vykružovačka-vytáčačka
Ručný stroj, skorý sa používa na vytáčanie, alebo zväčšovanie prsteňov.
vitrex-pulver
Chémia. Priesvitná tekutina, ktorá sa zarába z bieleho prášku. Používa sa po spájkovaní drahých a farebných kovov ako čistidlo. Vitrex je ekologická náhrada kyseliny sírovej.
vyklepávací kónus
Ručné náradie, ktoré využívame pri vyklepávaní prsteňov do kruhového tvaru. Poznáme aj kónusy inych profilov (oválne, štvorcové). Malé úzke kónusy slúžia na vyklepávanie obrúb pri zasadzovaní kameňov.